Weekend w Rydze- co warto zobaczyć

Jakiś czas temu pisaliśmy o cenach i organizacji pobytu w Rydze. Niejednokrotnie pisaliśmy iż jest to wspaniałe miasto na weekend, niezwykle urocze, atracyjne a także przystępne cenowo i nadal podtrzymujemy tę tezę. Dziś chcięlibyśmy poszerzyć informacje o stolicy Łotwy, a  szczególnie miejscach wartych zobaczenia.

Na początek trochę o organizacji naszej wycieczki… Po przylocie do Rygi wsiadamy w autobus numer 22, którym docieramy do centrum miasta. Najlepiej jest nam wysiąść przy centrum handlowym mieszczącym się tuż przy dworcu kolejowym (podróż zajmie nam ok 25 minut).

Dworzec kolejowy

Gdy dotarliśmy już na miejsce możemy zacząć zwiedzać to piękne miasto pełne romantycznych uliczek, z zachwycającą starówką. I przy niej zatrzymamy się przez chwilę. Nam udało się dotrzeć na rynek w wieczornych godzinach i zrobił on na nas ogromne wrażenie.  Do placu ratuszowego dotrzemy uliczkami nad którymi wznoszą się bogato zdobione kamienice. Będąc już na miejscu widzimy imponujący budynek Ratusza, gildię Bractwa Czarnogłowych, a pośrodku pomnik Rolanda.  Ratusz i dom Bractwa zbudowane są z pięnej czerwonej cegły, posiafają biało niebieskie zdobienia.

Rynek w dzień

Całość prezentuje się wyjątkowo szczególnie wieczorem- kiedy oświetlone ściany promienieją ciepłym blaskiem. Tak na prawdę to całe stare miasto robi największe wrażenie po zmroku -wąskie uliczki, przepełnione kwiatami ogródki restauracyjne mienią się blaskiem ulicznych lamp.

Rynek nocą

Dochodząc do rynku po drodze spotkamy najbardziej rozpoznawalny ryski zabytek -Trzej Bracia. Jest to kompleks trzech średniowiecznych domów. Budynki zostały nazwane poprzez analogię do podobnych budynków w Talinie, które noszą nazwę Trzech Sióstr.

Trzej Bracia

Niedaleko znajduje się Łotewska Katedra Luterańska, która słynie szczególnie z organów pochodzących z 1844 roku.

Katedra

W poprzednim poście pisaliśmy wiele na temat hal targowych mieszczących się niedaleko dworca kolejowego. Jeśli zrobimy sobie dłuższy spacer w kierunku południowym możemy spotkać zabytek, który bardzo przypomina Pałac Kultury i Nauki. Jest to jednak Wieżowiec Akademii Nauk wybudowany na wzór stalinowskich wysokościowców, posiada o połowę mniej pięter, a dokładnie 21.

Wieżowiec Akademii Nauk

Kontynuując nasz spacer tym razem na północ będziemy mieli okazję zobaczyć wiele słynnych ryskich zabytków. Ważnym dla kraju jest pomnik Wolności w Rydze, którego obraz rozciąga się na terenie parku Bastejkalns. Stamtąd, poruszając się parkowymi ścieżkami dotrzemy do Opery Ryskiej.

Opera

Pięknym miejscem w łotewskiej stolicy jest dzielnica Art Nouveau, tam nie trudno jest się zapomnieć w gąszczu przepięknie zdobionych kamieniczek i spędzić wiele godzin na powolnym spacerze i fotografowaniu. Jest to dzielnica której początki budowli sięgają końca dziewiętnastego wieku. Charakterystyczne są połączenia bieli i błękitu, dzięki czemu cała kompozycja dodatkowo zyskuje na świeżości i lekkości.

Dzielnica Art Nouveau

Na koniec chcemy zaproponować wieczorny spacer wzdłuż rzeki Dźwiny. Tam dostrzeżemy wpływy nowoczesnej architektury – choćby bardzo współcześnie zaaranżowana biblioteka, hotele. Rozciągający się nad rzeką most rzuca nocą wspaniałe światło, co tworzy niepowtarzaly klimat i łącząc się z oświetlonym wybrzeżem daje romantyczny nastrój.

Pokazaliśmy Wam jak można zorganizować sobie krótki wypad do Łotewskiej stolicy. Ryga także może być atrakcyjnym celem weekendowej podróży. Warto więc po całodniowej bieganinie przysiąść w jednym z pięknych restauracyjnych ogródków z lampką wina i rozkoszować się graną na żywo muzyką nawet kilkaset kilometrów od domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *