Bieszczady – kilka informacji o tym pięknym zakątku Polski

Właśnie dobiegają końca nasze studenckie wakacje. W zamian za to widać już pierwsze objawy jesiennej aury. Chłodne poranki, deszczowe dni, wczesne zachody słońca, które coraz rzadziej pojawia się na niebie.  Wydaje się, że jest to czas, kiedy najlepiej jest zaszyć się w domu, pod kocem i popijać ciepłą herbatkę.  Owszem, teraz zaczyna nam brakować energii na aktywne spędzanie wolnych chwil. Jednak zapewniamy Was, że naprawdę warto się zmobilizować i któryś z takich jesiennych weekendów przeznaczyć na małą podróż. Zastanawiacie się dokąd warto pojechać? Oczywiście w góry! Bieszczady, przepiękne polskie pasma gór szeroko pokryte lasami.. Można się rozmarzyć. Wraz ze zbliżającym się chłodem pięknieje każdy metr kwadratowy tych terenów. Przebarwiają się liście drzew, ciemnieją trawy, wszystko daje nam przepiękny krajobraz, który na długo pozostaje w pamięci.

Każdy wyjazd łączy się z kosztami, mniejszymi lub większymi, wszystko zależy oczywiście od tego jak i kiedy zaplanujemy naszą podróż. Najlepiej jest w Bieszczady pojechać samochodem. Jeżeli mamy więc taką możliwość to zachęcamy do wyprawy w góry samochodem. Weźmy ze sobą swoich znajomych, bo naprawdę to zredukuje nasze koszty, a i droga będzie przyjemniejsza. Dzięki takiemu środkowi transportu mamy możliwość elastycznego regulowania czasu podróży. Wtedy możemy także zabrać ze sobą namiot, dzięki czemu obniżymy do minimum koszty noclegu.  Znamy także sposób na tani nocleg i dla tych, którzy wolą mniej spartańskie warunki. Przede wszystkim jednak, kiedy już znajdziemy się na miejscu jesteśmy dużo bardziej mobilni. Na własnym przykładzie możemy Was zapewnić, że w górach poruszanie się komunikacją miejską jest czasochłonne i po prostu drogie… Autobusy jeżdżą bowiem niezbyt często i za krótki przejazd płacimy nawet ok. 12zł.

Jeżeli jednak nie mamy takiej wygody to jesteśmy zdani na pociąg czy też autobus. Pierwszy sposób jest naprawdę męczący. Co prawda zależy to także od miejsca, z którego naszą podróż rozpoczynamy. Jednak zarówno z Inowrocławia jak i Bystrzycy Kłodzkiej połączenia dogodnego nie było. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na podróż NeoBusem.( https://www.neobus.pl/ ) To polski przewoźnik, funkcjonujący na takich samych zasadach jak Polski Bus.  Dzięki niemu swobodnie możemy podróżować do wielu miast w południowej Polsce min. z Warszawy, czy Wrocławia. Nasza trasa odbyła się między Wrocławiem i Sanokiem. Z Sanoka do innych bieszczadzkich miejscowości dojechaliśmy miejskimi busami, które czasami mają jedynie dwa kursy w ciągu dnia. Dlatego już przed wyjazdem warto dokładnie zaplanować sobie cały pobyt.  Kolejną ważną sprawą jest nocleg. Najwspanialszym miejscem, w których oprócz wygodnego łóżka mamy także piękne widoki są górskie schroniska. Jest to niesamowita frajda, kiedy po długim marszu na szczyt docieramy na noclegowe miejsce, w którym możemy odpocząć, podziwiać wschody i zachody słońca, a kolejnego dnia wypoczęci wrócić na szlak. Oczywiście, są także opcje noclegów w agroturystykach, pensjonatach czy hotelach. Jednak schronisko górskie jest z pewnością najtańszą opcją, a my znamy sposób jak jeszcze bardziej można zredukować ceny za noc. Każdy może bowiem stać się członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.  Zakładając kartę i opłacając corocznie składki mamy spore zniżki na schroniska PTTK, a także do wielu sklepów górskich, a przede wszystkim-ubezpieczenie na szlaku.  Taką kartę możemy założyć w oddziałach PTTK w wielu miastach w Polsce. Tutaj możecie znaleźć gdzie uda Wam się to zrobić: https://www.pttk.pl/oddzialy_pttk/index.php  Należy mieć ze sobą zdjęcie legitymacyjne i  16zł (opłata za wyrobienie legitymacji 6zł+10zł za składkę).

Bacówka pod Honem. Cisna.

Chatka Puchatka. Połonina Wetlińska.

Bieszczady od zawsze były postrzegane za najbardziej malownicze pasmo górskie w Polsce. I warto je odwiedzać o każdej porze roku. Po dniu wędrówki możemy wrócić do schroniska i kontemplować piękno otaczającej przyrody. Dla ułatwienia podamy Wam przydatną stronę, na której znajdziecie pięć schronisk, między którymi możecie wyznaczyć sobie trasę i planować wędrówki górskie zatrzymując się kolejno w każdym z nich. Oto ona:  https://5schronisk.bieszczady.pl/ . Kochającym górskie wędrówki polecamy także stronę Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego https://www.pttk.pl/pttk/czlonk.php .

A tymczasem, powodzenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *